امضای تفاهم‌نامه همکاری صندوق پژوهش و فناوری با دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان

1400/10/15 در ساعت 16:20:00

برگزاری دهمین همایش استانی و بازدید از دستاوردهای فناورانه شرکت‌ها و هسته‌های فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج / برگزاری میز خدمت برای اولین بار در سفرهای استانی

امضای تفاهم‌نامه همکاری صندوق پژوهش و فناوری با دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان

به گزارش روابط عمومی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی؛ تفاهم‌نامه همکاری میان این صندوق و دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان با حضور مهندس غلام‌زاده مدیرعامل صندوق و دکتر قباد میمنت‌آبادی رئیس این دانشگاه در راستای بهبود و افزایش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در جلسه‌ای با حضور هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج به امضا رسید.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با تبیین عملکرد صندوق اظهار کرد: این صندوق در راستای حمایت همه‌جانبه مالی با ایجاد و پرداخت تسهیلات با رویکرد کارآفرینی و اشتغالزایی پا به عرصه نهاده و قصد دارد تا جای خالی بانک‌ها را در پرداخت تسهیلات به حوزه علم و فناوری پر کند. ساختار این صندوق بصورت شرکتی بوده که عملا کل سهامش متعلق به دانشگاه بوده و در عین حال از جهت کارکردی دارای استقلال نسبی بوده؛ اما درآمد حاصل از آن به حساب دانشگاه واریز می‌شود و با در پیش گرفتن سیاست‌های پایدار در راستای ارتقای ظرفیت‌های نوآورانه در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان برای بالا بردن رقابت و اشتغال تلاش می‌کند.

مهندس غلام‌زاده بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی را در کنار تجربه این بخش برای هدایت سرمایه‌گذاران برای رسیدن به فرصت‌های نوین با رویکردی همه‌جانبه را از مهم‌ترین چشم‌اندازهای تأسیس این صندوق برشمرد و افزود: ظرفیت بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی در کنار پژوهشگران برتر در حوزه‌های فناوری می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف کلان یاری‌رسان باشد.

وی حمایت مالی از طرح‌های پژوهشی در راستای تجاری‌سازی با پرداخت تسهیلات به صاحبان پیشه را از اهداف مهم این صندوق دانست و ابراز امیدواری کرد با تعامل و همکاری بیشتر با واحدها و مراکز دانشگاهی بتوان به اهداف عالی دانشگاه که ایجاد فضای رقابتی ملی و بین الملی است جامه عمل پوشاند.

غلام‌زاده معرفی کارکردها و خدمات صندوق؛ شناسایی و آشنایی با ظرفیت‌های فناورانه استان؛ و تبیین تفاوت ماهوی صندوق با ذهنیت تجربیات استانها نسبت به عملکرد گذشته را جزء اهداف سفرهای استانی برشمرد.در ادامه جلسه آقای دکتر میمنت‌آبادی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان گفت: با توجه به تاکیدات دکتر طهرانچی در همایش تبیین رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی، برای رسیدن به قافله علم و دانش و قرارگرفتن در کنار دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم لازمه فعالیت در محور فناوری و نوآوری بوده و باید کارآفرین با استفاده از علم و پژوهش به دنبال فروش محصولات دانش‌بنیان و تولید سرمایه و اشتغالزایی و کارآفرینی باشد.

همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان گزارشی از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی در این استان ارائه کرد. و در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه میان طرفین به امضا رسید.

لازم به ذکر است آقایان دکتر آقامحمدی معاون پژوهشی، احمدی معاون توسعه مدیریت و منابع، صلواتی معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی، رفاعی معاون آموزشی، امیری معاون دانشجوی، سیاری رئیس هیئت امنا، بهمن‌پور، معاون علوم پزشکی، قادرزاده مدیر مرکز رشد، و باغبانیان مدیر سرای نوآوری گردشگری و صنایع دستی دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان؛ و همچنین مهندس حاجی‌پور مدیر توسعه و ارتباطات و مهندس عظیم‌زاده مدیر ارزیابی و نظارت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست حضور داشتند.

در روز دوم این سفر؛ مهندس غلام‌زاده در نشست تخصصی با جمعی از مدیران دانشگاه و فناوران و مدیران عامل هسته‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان به معرفی خدمات قابل ارائه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و سیر تاریخی تأسیس این صندوق پرداخت و گفت: طرح ایجاد صندوق سال ۹۴ تصویب و سال ۹۸ از صندوق نوآوری و شکوفایی مجوز دریافت کرد. بسترسازی و حمایت از طرح‌های برگزیده و منتخب دانش‌بنیان از برنامه‌های مورد حمایت این صندوق بوده و به آن اهتمام ویژه‌ای داریم.

وی اهداف صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی را افزایش میزان کمی و کیفی ارائه خدمات، توسعه سهم سرمایه‌گذاری، ارتقای توان رقابتی شرکت‌های دانش‌بنیان و رشد سهم سرمایه‌های ملی و بین‌المللی در سبد خدمات تأمین مالی و ارتقای ظرفیت نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان در فضای ملی و بین‌المللی عنوان کرد.

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی چشم‌انداز تأسیس این صندوق را همسو با سیاست‌های نظام اسلامی قلمداد کرد و افزود: تجاری‌سازی طرح‌ها، حمایت مالی، کمک به صاحبان ایده، ایجاد فرصت‌های نوین، تسریع تبدیل ایده به محصول، صدور ضمانت‌نامه و ایجاد کسب کارهای متنوع و فناورانه از مأموریت‌ها و اهداف راهبردی این صندوق است.

غلام‌زاده ارائه خدمات مالی در صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی را محدود به مکان یا جای خاصی ندانست و توضیح داد: با توجه به توان بالای فعالیت‌های این صندوق در زمینه‌های علمی و فناوری، فعالیت‌های آن نیز فراگیر و محدود به یک مکان ویژه جغرافیایی نخواهد بود. از آغاز تأسیس این صندوق به تقاضاهای مختلفی پاسخ داده شده و قرارداد چند طرح پژوهشی و تفاهم‌نامه همراه با صدور ضمانت‌نامه آنها عملیاتی شده، هدف از راه‌اندازی صندوق رفع مشکلات پیش‌روی فناوران و پژوهشگران برای ورود به عرصه رقابت است.

وی از راه‌اندازی دفاتر نمایندگی استانی برای پیشبرد امور استان‌ها خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم با تشریک‌مساعی، همراهی و هم‌صدایی بخش‌های مختلف دانشگاه به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان با این صندوق، گام‌های بزرگ و مؤثری برای رسیدن به توسعه پایدار برداشته شود.

در ادامه این نشست دکتر قادرزاده مدیر مرکز رشد واحد سنندج از همه حاضران و رؤسای واحدها خواست تا در تبیین و روشنگری وظایف محوله این صندوق به هیئت علمی، هسته‌های فناور و مدیران شرکت‌های فعال در حوزه فناوری کوشا باشند. وی ابراز امیدواری کرد تا از فرصت پیش رو بهره‌برداری درست در زمینه تعالی و بالندگی دانشگاه آزاد اسلامی و کشور انجام شود.

مهندس غلام‌زاده پس از جلسه با فناوران و پژوهشگران فعال در مرکز رشد، به بازدید از محل فعالیت آن ها در مرکز رشد پرداختند.

ضمنا در روز نخست این سفر، مهندس عظیم‌زاده مدیر ارزیابی و نظارت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری میز خدمت، ضمن بررسی توانمندی‌های فناورانه 6 شرکت و هسته فناور مستقر در مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان؛ به سوالات و ابهامات آن‌ها پاسخ دادند.

نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%